Niepełnosprawność? Pełna sprawność w łazience

admin

Osoba niepełnosprawna, z dysfunkcją ruchu. Ma spory problem z samodzielnym wykonywaniem wielu czynności. Najwięcej problemów może przynieść ze sobą pobyt w łazience – czyli kąpiel i inne czynności higieniczne. Jak ten problem rozwiązać?

Stołek pod prysznic – podstawowy mebel w łazience!

Większość osób niepełnosprawnych chce samodzielnie korzystać z łazienki, dlatego wybiera prysznic i brodzik zamiast wanny. Jeśli ta niepełnosprawność nie jest bardzo wysoka, wtedy sporo czynności można wykonywać samodzielnie. Wśród nich na pewno jest codzienna kąpiel, co jak wiadomo, wiąże się ze szczególną intymnością. Świetnym rozwiązaniem jest stołek pod prysznic, z którym kąpiel jest bezpieczna i znacznie szybciej przebiega.

Taki mebel nie może być za wysoki i ma założone gumowe antypoślizgowe nakładki na nogi. Nie ma w nim żadnych elementów, które mogłyby być podatne na wilgoć, np. drewno. Stołek pod prysznic wyposażony jest także w stabilne siedzisko, które zapewnia komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Najczęściej znajdują się na nim otwory, które gwarantują szybkie odprowadzanie nagromadzonej na powierzchni wody. Dzięki temu użytkowanie jest jeszcze bardziej bezpieczne. Najlepiej, jeśli stołek pod prysznic ma możliwość regulacji wysokości, wtedy ustawia się go wedle upodobania.

Jeśli wanna, to jaka?

Czasami w łazienkach osób niepełnosprawnych zamiast prysznica jest wanna. Niektóre osoby (szczególnie te z mniejszą dysfunkcją ruchu) lubią z niej korzystać, a inne nie mają możliwości montażu prysznica. Taka wanna jest zazwyczaj wpuszczana w podłogę. Często wyposażona jest w drzwiczki, a na jej krawędziach znajduje się ruchome siedzisko. Alternatywnie można zdecydować się na nakładki na wannę z uchwytami bezpieczeństwa. Natomiast na dnie wanny powinna znaleźć się mata antypoślizgowa, która zapewni większy poziom bezpieczeństwa podczas kąpieli.

Uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych

W każdej łazience dla osób niepełnosprawnych powinny znajdować się poręcze i uchwyty montowane na ścianie. Najczęściej zakłada się je w pobliżu muszli klozetowej, przy umywalce i w pobliżu drzwi. Bardzo często są także w strefie kąpielowej, czyli w kabinie prysznicowej i przy wannie. Takie udogodnienia zapobiegają poślizgnięciu się, upadkowi i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Osoba z dysfunkcją ruchu może samodzielnie (przy mniejszym stopniu niepełnosprawności) korzystać z łazienki i czuć się komfortowo.

Umywalka i WC w łazience dla niepełnosprawnych

Wszelkie urządzenia i sprzęty sanitarne powinny być montowane na niższej wysokości. Osoba niepełnosprawna ma bezpiecznie, bez wysiłku korzystać z umywalki i zająć miejsce na desce klozetowej. Oprócz tego bateria musi mieć specjalną konstrukcję, tzn. wyposażona jest w przedłużoną wylewkę i specjalne uchwyty ułatwiając korzystanie przez osoby niepełnosprawne. Warto pomyśleć o bateriach bezdotykowych czy termostatycznych, które w jeszcze większym stopniu ułatwiają obsługę umywalki. W przypadku WC przycisk do spłukiwania wody umieszczany jest z boku na poziomie wózka.

Wielkość powierzchni manewrowej

Przygotowując łazienkę dla osób poruszających się na wózku, trzeba pamiętać o przeznaczeniu większej przestrzeni w różnych strefach. Na pewno drzwi do łazienki muszą być szersze. Tak samo przestrzeń w kabinie prysznicowej i wokół niej powinna zapewniać bezpieczne i komfortowe korzystanie.

Osoba niepełnosprawna powinna bez problemu poruszać się i mieć odpowiedni zasięg widzenia. Dlatego też oprócz montażu sanitariatu i mebli Ina niższych wysokościach zaleca się powieszenie lustra uchylnego z regulacją kąta nachylenia.

To tylko kilka z wielu możliwości na urządzenie bezpiecznej oraz wygodnej łazienki dla seniora i osoby niepełnosprawnej. Trzeba też wziąć pod uwagę stopnień niepełnosprawności i potrzeby konkretnego człowieka. Wtedy przestrzeń będzie w pełni funkcjonalna.

Next Post

Jesienne prace w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

Gdy kończy się lato, każdego miłośnika ogrodu czekają porządki. Dzięki nim unikniemy przykrych niespodzianek na wiosnę i będziemy cieszyć się pięknem przydomowego skweru przez cały rok. Domek drewniany i narzędzia zabezpieczyć, liście uprzątnąć, zadbać o rośliny – czego jeszcze nie możemy pominąć? Wielkie sprzątanie ogródka Prace warto rozpocząć od oczyszczenia […]