Z niezwykłych właściwości tej rośliny chętnie korzysta przemysł piwowarski, sięga po nią również kosmetyka. Chmiel zwyczajny, kojarzony głównie ze złocistym płynem, może mieć znacznie szersze możliwości zastosowania. Jakie? Co warto wiedzieć na temat tej rośliny?
Chmiel zwyczajny jest rośliną powszechnie występującą w tych rejonach świata, w których panuje umiarkowany klimat. Jego najcenniejszym surowcem są szyszki, które można zbierać tylko z roślin żeńskich. Najlepszym okresem do ich zbioru jest koniec sierpnia. Zebrane szyszki należy starannie osuszyć, przy czym temperatura w trakcie suszenia nie powinna przekraczać 50 stopni.
Jak już wspomniano, chmiel zwyczajny wykorzystywany jest głównie do produkcji piwa, może jednak mieć szerokie zastosowanie w kosmetyce. Tu jego właściwości zostały dostrzeżone już dawno. Moc chmielu polega przede wszystkim na jego skutecznej ochronie skóry przed procesem starzenia się. Ta właściwość chmielu znana była już w średniowieczu, a odpady pozostałe po produkcji piwa w dawnych browarach często wykorzystywane były jako składniki odmładzających kąpieli. W ten sposób zresztą kosmetyka korzysta z chmielu do dnia dzisiejszego. Jest on częstym składnikiem do produktów przeznaczonych do regenerujących kąpieli, można się z nim spotkać również w kremach oraz mleczkach przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej. Chmiel zwyczajny został doceniony również jako naturalny środek pozwalający na wzmocnienie włosów. Stąd też jego częste stosowanie w przypadku szamponów, zalecanych przede wszystkim tym, którzy mają problemy z wypadaniem włosów.