Jak wybrać idealne łóżeczko dla niemowlaka?

x-start

Sen wypełnia większość życia niemowlęcia, aż do ukończenia pierwszego roku. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup łóżeczka, kołyski, czy innego miejsca do spania dla niemowlaka. Wybór łóżeczka może stać się sporym problemem, szczególnie gdy oczekujemy pierwszego dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Czy łóżeczko ma być z maluchem dłużej, czy to rozwiązanie tymczasowe?

Standardowe wymiary łóżeczek niemowlęcych to 120×60 cm oraz 140×70 cm. Tak naprawdę noworodek nie potrzebuje tyle miejsca, lecz kupując łóżeczko, często myślimy o przyszłości. Jeżeli łóżeczko ma posłużyć dziecku do 2 lub 3 roku życia, lepiej wybrać ten większy model. Jednak przy wyborze rozmiaru łóżeczka trzeba kierować się również tym, czy będzie ono stało w pokoju należącym jedynie do dziecka, czy w sypialni rodziców. Łóżeczko stojące w sypialni rodziców nie zawsze może osiągać duże rozmiary. Czasem rodzice decydują, że zaraz po urodzeniu noworodek śpi w łóżeczku dostawnym do łóżka rodziców, koszu Mojżesza lub kołysce. Przez pierwsze dwa, trzy miesiące to dobre rozwiązanie, lecz później przychodzi czas na standardowe łóżeczko.

Wyjmowane szczebelki, szuflada, regulacja wysokości- czy to potrzebne?

Zdecydowanie w większości łóżeczek niemowlęcych są wyjmowane szczebelki, ma to pomóc starszemu dziecku w samodzielnym wchodzeniu/wychodzeniu z łóżeczka, bez utraty cennego zabezpieczenie wokół materaca. Maluchy się wiercą podczas snu, a szczebelki skutecznie chronią przed niechcianymi upadkami. Oczywiście są także łóżeczka bez wyjmowanych szczebelków, które można przekształcić od razu w tapczanik dla starszego dziecka. Jednak w tym przypadku trzeba mieć na uwadze, że dziecko będzie uzależnione od rodzica przez około pierwsze dwa lata. Najlepszą opcją będzie łóżeczko z wyjmowanymi szczebelkami, a jednocześnie z możliwością przekształcenia go w tapczanik.

Szuflada w łóżeczku jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ można tam schować rzeczy, które są często używane przy pielęgnacji dziecka. Poza tym przy dziecku przybywa rzeczy i schowek, do którego można schować kocyk, czy paczkę pieluch się przydaje.

Regulacja wysokości materaca jest właściwie niezbędnym udogodnieniem. Przez pierwsze miesiące życia, gdy dziecko nie siada i nie wspina się po meblach, używamy najwyższego ustawienia. Gdy zaś maluch zaczyna opanowywać wyżej wspomniane umiejętności, z powodu bezpieczeństwa ustawiamy materacyk coraz niżej. To ważny parametr i tylko przy sporadycznie używanym łóżeczku turystycznym jestem w stanie przełknąć brak takiej opcji. Alternatywą dla regulacji wysokości jest opuszczany bok łóżeczka, dzięki czemu rodzic nie musi przechylać się tak mocno przez barierkę. To dobre rozwiązanie szczególnie dla niskich osób. Regulacja ustawienia wysokości materacyka jest zazwyczaj trzy- bądź dwustopniowa.

Na początek wystarczy kocyk niemowlęcy zamiast pościeli.

Na początek niemowlakowi nie przyda się klasyczna kołdra z poduszką. Są zbyt obszerne i niebezpieczne. Uważa się, że dziecko do pierwszego roku życia powinno spać bez poduszki. Wystarczy włożyć pod materac zwinięty kocyk, dzięki czemu główka będzie lekko uniesiona. Zamiast kołdry najlepiej wybrać kocyk niemowlęcy, dostosowany do pory roku, w której urodzi się dziecko. Latem wystarczy cienki bawełniany kocyk, natomiast na zimę może to być popularny kocyk minky, który z jednej strony jest bawełniany, a z drugiej jest miękki polar lub poliestrowa dzianina z wytłoczonymi kropkami. Jest to kocyk niemowlęcy wyjątkowo ciepły, a jednocześnie lekki i cienki. Popularne są również dzianinowe koce z warkoczem lub miękkie, welurowe kocyki.
Z czasem można pomyśleć o tradycyjnej pościeli do łóżeczka dla niemowlaka lub o śpiworku. Lekka kołdra i płaska poduszka powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów.

Next Post

Niepełnosprawność? Pełna sprawność w łazience

Osoba niepełnosprawna, z dysfunkcją ruchu. Ma spory problem z samodzielnym wykonywaniem wielu czynności. Najwięcej problemów może przynieść ze sobą pobyt w łazience – czyli kąpiel i inne czynności higieniczne. Jak ten problem rozwiązać? Stołek pod prysznic – podstawowy mebel w łazience! Większość osób niepełnosprawnych chce samodzielnie korzystać z łazienki, dlatego […]