Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie przebywając za granicą?

x-start

Wyjeżdżając za granicę w podróż służbową, turystyczną lub do pracy sezonowej trzeba liczyć się z załatwieniem kilku ważnych spraw. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o swoim zdrowiu, a raczej opiece zdrowotnej, która może przydać się w nieoczekiwanych sytuacjach.

Co trzeba zrobić, by skorzystać z opieki zdrowotnej za granicą?

Dzięki EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego można skorzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu za granicą. Jest to dokument potwierdzający, że jesteś osobą objętą ubezpieczeniem zdrowotnym, zgodnie z przepisami prawa. Wniosek o wydanie tego dokumentu należy wypełnić wtedy, gdy wyjeżdżasz do państwa członkowskiego UE lub państwa stowarzyszonego EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii bądź Szwajcarii. Każdy może wyrobić sobie kartę EKUZ, z tym że okres jej ważności może być różny i zależy od tego, kto się o nią ubiega. Jest to przedział od 42 dni do 5 lat. Należy pamiętać, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy i inny jest zakres świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, zatem leczysz się w taki sposób, w jaki robią to obywatele danego kraju. Na przykład, jeśli twoim zamiarem jest sezonowa praca w Belgii, warto zapoznać się z zasadami korzystania z EKUZ w tym kraju. W tym przypadku świadczenie usług pierwszego kontaktu i leczenie ambulatoryjne jest współpłatne. Wygląda to tak, że pacjent ma obowiązek zapłacić całą sumę kosztów leczenia, a później ubiegać się o zwrot części kosztów, składając wniosek do kasy chorych, przebywając jeszcze w Belgii. Natomiast praca w Belgii na stałe lub zamieszkanie w tym kraju zobowiązuje do opłacania składek na rzecz belgijskiej kasy chorych, czyli wykupienie tamtejszego ubezpieczenia zdrowotnego.

Czego zwykle nie obejmuje EKUZ?

Warto wiedzieć, że w wielu miejscowościach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie i nie honorują EKUZ. Dlatego najlepiej być na to przygotowanym i mieć ze sobą więcej gotówki lub wykupić dodatkowe ubezpieczenie. W przypadku konieczności transportu medycznego koszty zawsze pokrywa pacjent. Poza tym EKUZ nie refunduje kosztów akcji ratowniczej lub poszukiwawczej. Podsumowując, EKUZ refunduje jedynie podstawową opiekę medyczną.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą?

Praca w Belgii, Szwajcarii, Niemczech czy w innym kraju wiąże się z ryzykiem wypadku, zachorowania, wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej i wieloma innymi zdarzeniami. Tak naprawdę wypadki zdarzają się wszędzie i nie da się ich przewidzieć. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, które ochroni cię przed odpowiedzialnością cywilną, pomoże w razie kradzieży dokumentów, czy w innych kłopotach, które mogą przytrafić się za granicą. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie władasz dobrze językiem, który obowiązuje w kraju, w którym przebywasz i pracujesz. Nie powinno to zniechęcić cię do wyjazdu za granicę do pracy lub w innym celu. Trzeba po prostu pomyśleć o wszystkim, jeszcze przed wyjazdem.

Next Post

Jakich materiałów używać w trakcie szycia ubrań?

Projektowanie ubrań we własnym zakresie staje się coraz modniejsze. Ludzie chcą być oryginalni oraz wyróżniać się na ulicy, właśnie dlatego udawanie się na zakupy do galerii handlowych przestaje im wystarczać. Projektowanie, a następnie szycie to przyjemność oraz pasja. Jak zacząć taką przygodę? Szycie – jako zarobek oraz pasja Współcześni ludzie […]