Wyjeżdżając za granicę w podróż służbową, turystyczną lub do pracy sezonowej trzeba liczyć się z załatwieniem kilku ważnych spraw. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o swoim zdrowiu, a raczej opiece zdrowotnej, która może przydać się w nieoczekiwanych sytuacjach.
Co trzeba zrobić, by skorzystać z opieki zdrowotnej za granicą?
Dzięki EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego można skorzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu za granicą. Jest to dokument potwierdzający, że jesteś osobą objętą ubezpieczeniem zdrowotnym, zgodnie z przepisami prawa. Wniosek o wydanie tego dokumentu należy wypełnić wtedy, gdy wyjeżdżasz do państwa członkowskiego UE lub państwa stowarzyszonego EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii bądź Szwajcarii. Każdy może wyrobić sobie kartę EKUZ, z tym że okres jej ważności może być różny i zależy od tego, kto się o nią ubiega. Jest to przedział od 42 dni do 5 lat. Należy pamiętać, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy i inny jest zakres świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, zatem leczysz się w taki sposób, w jaki robią to obywatele danego kraju. Na przykład, jeśli twoim zamiarem jest sezonowa praca w Belgii, warto zapoznać się z zasadami korzystania z EKUZ w tym kraju. W tym przypadku świadczenie usług pierwszego kontaktu i leczenie ambulatoryjne jest współpłatne. Wygląda to tak, że pacjent ma obowiązek zapłacić całą sumę kosztów leczenia, a później ubiegać się o zwrot części kosztów, składając wniosek do kasy chorych, przebywając jeszcze w Belgii. Natomiast praca w Belgii na stałe lub zamieszkanie w tym kraju zobowiązuje do opłacania składek na rzecz belgijskiej kasy chorych, czyli wykupienie tamtejszego ubezpieczenia zdrowotnego.
Czego zwykle nie obejmuje EKUZ?
Warto wiedzieć, że w wielu miejscowościach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie i nie honorują EKUZ. Dlatego najlepiej być na to przygotowanym i mieć ze sobą więcej gotówki lub wykupić dodatkowe ubezpieczenie. W przypadku konieczności transportu medycznego koszty zawsze pokrywa pacjent. Poza tym EKUZ nie refunduje kosztów akcji ratowniczej lub poszukiwawczej. Podsumowując, EKUZ refunduje jedynie podstawową opiekę medyczną.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą?
Praca w Belgii, Szwajcarii, Niemczech czy w innym kraju wiąże się z ryzykiem wypadku, zachorowania, wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej i wieloma innymi zdarzeniami. Tak naprawdę wypadki zdarzają się wszędzie i nie da się ich przewidzieć. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, które ochroni cię przed odpowiedzialnością cywilną, pomoże w razie kradzieży dokumentów, czy w innych kłopotach, które mogą przytrafić się za granicą. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie władasz dobrze językiem, który obowiązuje w kraju, w którym przebywasz i pracujesz. Nie powinno to zniechęcić cię do wyjazdu za granicę do pracy lub w innym celu. Trzeba po prostu pomyśleć o wszystkim, jeszcze przed wyjazdem.