Gdy kończy się lato, każdego miłośnika ogrodu czekają porządki. Dzięki nim unikniemy przykrych niespodzianek na wiosnę i będziemy cieszyć się pięknem przydomowego skweru przez cały rok. Domek drewniany i narzędzia zabezpieczyć, liście uprzątnąć, zadbać o rośliny – czego jeszcze nie możemy pominąć?
Wielkie sprzątanie ogródka
Prace warto rozpocząć od oczyszczenia ogrodu z liści i chwastów oraz przycięcia drzew i krzewów. To również dobry moment na zebranie plonów – owoców, warzyw, ziół oraz nasion. W ten sposób wyczyszczony teren możesz zacząć przygotowywać na kolejny etap prac, czyli pielęgnację roślin.
Podczas sprzątania ogrodu pomyśl, jakie rośliny chcesz posadzić jeszcze przed zimą. Świetnie sprawdzą się takie, które kwitną późną wiosną i latem, na przykład narcyzy, jaskry, krokusy czy tulipany.
Rośliny wrażliwe na mróz osłoń przewiewnym materiałem lub przenieś do wnętrza, by na wiosnę znów mogły zdobić taras albo działkę. Aby okazy nie ucierpiały podczas przymrozków, ziemię wokół nich wyłóż trocinami, korą lub gałązkami iglastymi.
Zabezpiecz meble i narzędzia ogrodowe
Grabie, sekatory oraz inne narzędzia wyczyść, osusz i zabezpiecz przy użyciu środka konserwującego. Podobnie należy postąpić z meblami – preparaty ochronne oraz pokrowce z materiału lub grubej folii sprawią, że zachowają one świetny stan na lata, a zima im nie zaszkodzi.
Pamiętaj! Pozbądź się z rur, kranów i węży ogrodowych wody, która zimą może zamarznąć i doprowadzić do ich rozsadzenia! Unikaj zagięć i zagnieceń na wężach ogrodowych.
Sprzęty ogrodowe najlepiej na czas jesieni i zimy przechowywać w suchym pomieszczeniu. Idealnym miejscem będzie domek drewniany, w którym bezpieczne będą nie tylko meble i narzędzia, ale także rośliny doniczkowe bardziej wrażliwe na niską temperaturę. To wyjątkowo estetyczne rozwiązanie, które możesz wykorzystać w swoim ogrodzie na dwa sposoby. Pierwszym jest wybór mniejszego obiektu, który posłuży Ci jako praktyczny i elegancki schowek. Dzięki niemu unikniesz zagracenia garażu lub domu, a Twoja działka zdecydowanie zyska na wyglądzie. Drugi sposób to umieszczenie na posesji większego domku, w którym bezpiecznie przechowasz narzędzia, a także zapewnisz sobie atrakcyjną przestrzeń do relaksu i przyjemnego spędzania czasu przez cały rok.
Domek drewniany – zaimpregnuj, udekoruj i… odpocznij!
Jeśli zdecydowałeś się na domek drewniany, do listy jesiennych porządków powinieneś dopisać jego prawidłową konserwację przed zimą. Na rynku dostępne są preparaty ochronne lub dekoracyjno-ochronne, które zaimpregnują drewno i będą chronić je przed szkodliwymi czynnikami. Przed zastosowaniem impregnatu przygotuj powierzchnię domku tak, aby była czysta, sucha oraz odtłuszczona, przez co środek będzie mógł dobrze wniknąć w drewno.
Domek drewniany o większej powierzchni, z wydzielonym pomieszczeniem rekreacyjnym pozwoli Ci także na odpoczynek po jesiennym sprzątaniu. Prace zostały zakończone? Teraz możesz już udekorować go doniczkami z kwitnącym wrzosem, zaparzyć herbatę i rozkoszować się widokiem działki własnoręcznie przygotowanej na sezon jesienno-zimowy.
Tak zabezpieczony ogród to gwarancja, że wiosną przywitasz go z radością i bez nieoczekiwanych zniszczeń. Oszczędzisz sobie także zbędnych wydatków, bo sprzęty i meble ogrodowe będą w nienaruszonym stanie. Zamiast kupować nowe narzędzia na miejsce tych, które zardzewiałyby bez odpowiedniej ochrony, można będzie zainwestować w piękne okazy roślin, dodatkowe oświetlenie lub dekoracje, które zamarzą ci się przez zimę.