Kończy się lato a z nim prace sezonowe za granicą. O czym należy pamiętać?

admin

Uzyskanie jakiegokolwiek dochodu opodatkowanego skutkuje obowiązkiem do złożenia zeznania podatkowego Podstawą do sporządzenia takiego zeznania, jest PIT-11. O czym należy pamiętać po zakończeniu pracy sezonowej, która miała miejsce poza terytorium kraju? Jak otrzymać Zwrot podatku z zagranicy?

Zwrot podatku z zagranicy – jak rozliczyć racę sezonową poza terytorium kraju?

Warto pamiętać, iż z pracy sezonowej, która odbywała się poza granicami naszego kraju, należy rozliczyć się także w Polsce. Zgodnie z prawem podatkowym, osoby które na stałe zamieszkują w Polsce (jest ona ich centrum interesów gospodarczych lub osobistych) albo przebywają w kraju dłużej niż połowa roku, mają obowiązek złożyć deklarację zawierającą ich cały dochód, bez względu na to, w jakim kraju został on uzyskany. Przepisy chronią podatnika przed podwójnym opodatkowaniem. To, w jaki sposób musi on rozliczyć się z zagranicznych dochodów pracy sezonowej, jest zależne od tego, w jakim kraju zostały one zdobyte.

Dwie metody rozliczenia podatkowego z zagranicy

Aby otrzymać Zwrot podatku z zagranicy, najpierw należy się odpowiednio rozliczyć. W przypadku rozliczeń podatkowych z pracy wykonywanej za granicą wyróżnia się dwa następujące sposoby:

  • Metoda wyłączenia z progresją – obowiązuje ona w przypadku takich państw, jak między innymi Chorwacja, Austria, Czechy, Cypr, Estonia, Dania, Francja, Finlandia, Irlandia, Grecja, Kanada, Japonia, Łotwa, Litwa, Portugalia, Norwegia, Słowacja, Ukraina, Słowacja, Włochy czy Wielka Brytania;
  • Metoda odliczenia proporcjonalnego – należy się nią posłużyć w przypadku gdy zarobek został uzyskany w takich krajach, jak m.in. Islandia, Holandia, Rosja, Belgia, Stany Zjednoczone czy Kazachstan.

Pierwsza metoda polega na zwolnieniu podatnika z płacenia podatku od dochodu uzyskanego poza terytorium kraju. Stopę opodatkowania zarobków zdobytych w Polsce ustala się na podstawie łącznego dochodu – osiągniętego za granicą oraz w kraju.

Mniej opłacalna jest metoda odliczenia proporcjonalnego, według której należy zapłacić w Polsce podatek od zagranicznego dochodu niezależnie od tego, czy został osiągnięty w kraju jakikolwiek dochód, czy nie. Podatnikowi przysługuje również prawo do odliczenia w kraju podatku, który zapłacony został poza jego granicami, jednak jedynie do wysokości podatku przypadającego na dochód z zagranicy.

Next Post

Jaką wybrać ławeczkę do ćwiczeń?

Jeżeli planujemy w jakąś większą aktywność fizyczną, to oczywiście będziemy musieli w końcu pomyśleć także o bardziej lub mniej profesjonalnym sprzęcie. Tu na pewno dobrze będzie się sprawdzać zawsze ławeczka treningowa, która występuje w bardzo wielu różnych wariantach. Jaki wariant ławeczki treningowej wybrać? Jeżeli już zastanawiamy się nad kupnem akcesoriów […]
laweczka-treningowa