Hodowanie własnych produktów w szklarni to niesamowicie satysfakcjonujący i przyjemny czas, ale jak w przypadku każdego hobby wymagającego pewnego poziomu umiejętności i wiedzy, aby szklarnia ogrodowa wyglądała znakomicie – trzeba jej poświęcić sporo czasu i uwagi.
Na czym polega wyzwanie posiadania szklarni ogrodowej?
Nawet przy uprawie najodporniejszych gatunków roślin istnieje wiele zmiennych, które mogą wpływać na tempo wzrostu i powodzenie plonu.
Ci, którzy dopiero zaczynają uprawiać szklarnie, mogą mieć trudności w tym, by uzyskać wszystko co się im marzy już w pierwszym sezonie jej posiadania. Nie można jednak się zrażać – bo próby i błędy są ważną częścią procesu uczenia się uprawiania własnej szklarni.
Dla ułatwienia umieszczamy kilka fajnych wskazówek, które każdemu nowicjuszowi pomogą w prowadzeniu własnej szklarni ogrodowej.
Przygotowanie do uprawy: to ważne!
Jedną z największych zalet posiadania szklarni ogrodowej jest to, że możesz wydłużyć okres wegetacyjny, wykorzystać wczesny początek wiosny i lata, a nawet uprawiać niektóre warzywa przez cały rok. Jednak zanim jeszcze zaczniesz opracowywać swój plan uprawy, ważne jest, aby przygotować wszystkie, niezbędne materiały wyjściowe dla nasion, których potrzebujesz, aby uzyskać udany plon.
Co najmniej powinieneś inwestować w: doniczki, sterylną glebę (bardzo ważna, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia szkodnikami i chorób), nawóz, woda.
Zalecamy również zainwestowanie w źródła ciepła, aby pomóc w rozmnażaniu nasion na początku sezonu, gdy temperatura jest niższa. Rozmnożeniowa mata grzewcza jest niedrogim i łatwym sposobem na to, by szklarnia ogrodowa była odpowiednio ogrzana. Jest to też dobre, jeśli chodzi o pobudzanie wzrostu, ale istnieją też inne metody, z którymi warto się zapoznać, aby dobrać tą najbardziej odpowiednią do swojej szklarni w ogrodzie.
Odpowiednio oświetlona szklarnia ogrodowa
Późną wiosną i latem każda szklarnia powinna mieć wystarczającą ilość naturalnego światła dla roślin, ale jeśli chcesz uprawiać je również późną jesienią i zimą, dodatkowy system oświetlenia jest koniecznością – szczególnie, jeśli zależy Ci na posiadaniu zdrowych, silnych roślin.
Wysokowydajne taśmy fluorescencyjne i lampy LED do uprawy należą do najpopularniejszych produktów oświetleniowych, ponieważ w przeciwieństwie do innych systemów oświetleniowych emitują światło o pełnym spektrum, są bardzo energooszczędne i mogą obejmować większy obszar.
Jeśli jednak jesteś właścicielem małej i tańszej szklarni lub uprawiasz mniejszą ilość roślin, zwykle wystarcza zwykły pasek fluorescencyjny zawieszony w odpowiedniej wysokości nad roślinami.
Właściwie ogrzana szklarnia w ogrodzie
Ogrzewanie szklarni w chłodniejszych miesiącach może być tak samo ważne jak oświetlenie. Osobom początkującym w szklarniach zalecamy stosowanie grzejników elektrycznych, ponieważ są one łatwiejsze do zainstalowania, bardziej ekonomiczne i mają szerszy zakres zastosowań. Mały grzejnik o napięciu 120 woltów zwykle dobrze ogrzewa małą szklarnię, chociaż większe szklarnie potrzebują grzejnika o napięciu ponad 240 woltów.