Kodeks karny przewiduje możliwość zwolnienia warunkowego, przedterminowego skazanego z zakładu karnego, lecz nie w każdym przypadku jest to możliwe. Najlepiej skonsultować się z adwokatem, który zaznajomi się ze sprawą i będzie reprezentował skazanego przed sądem.
Kiedy można ubiegać się o przedterminowe zwolnienie warunkowe z zakładu karnego?
Istnieją dwie grupy warunków, które należy spełnić, aby otrzymać zwolnienie warunkowe z zakładu karnego. Pierwsza grupa warunków dotyczy popełnionego przestępstwa oraz skazanego, którego postawę będzie oceniał sąd. Poza tym sąd zbada, jakie były okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie skazanego po jego popełnieniu, oraz w czasie odbywania kary. To wszystko ma znaczenie, ponieważ sąd zadecyduje, czy te wszystkie okoliczności uzasadniają przekonanie, czy na wolności skazany będzie stosował się do wszystkich środków karnych lub zabezpieczających. Bardzo ważne jest również to, jak uzasadniony będzie wniosek o przedterminowe zwolnienie warunkowe. Najlepszą decyzją skazanego będzie, jeśli jego sprawą zajmie się profesjonalna kancelaria adwokacka Kraków, Wrocław, czy Warszawa są miastami, gdzie adwokaci prowadzą wiele podobnych spraw, więc warto oddać swoją sprawę w ich ręce. Gdy ktoś z bliskich przebywa w zakładzie karnym i istnieje szansa na wcześniejsze zwolnienie, warto poszukać dla niego adwokata. Najlepiej wpisać w Google np. kancelaria adwokacka Kraków, a ofert będzie wiele.
Drugim warunkiem zwolnienia warunkowego przed terminem jest fakt, ile zostało do końca kary oraz jaka długość kary została zasądzona. Ogólna zasada mówi, że można ubiegać się o zwolnienie warunkowe po upływie połowy czasu kary. Wyjątkowymi sytuacjami są recydywiści, czyli skazani po raz kolejny, którzy muszą odbyć co najmniej 2/3 lub ¾ kary, natomiast skazani na 25 lat pozbawienia wolności mogą wnioskować o wcześniejsze wyjście po 15 latach kary. W przypadku dożywocia możliwe jest to po 25 latach odbywania kary w zakładzie karnym.
Jak wygląda procedura?
Wniosek o wcześniejsze zwolnienie z zakładu karnego może złożyć skazany samodzielnie, może to zrobić jego obrońca, a także dyrektor zakładu karnego lub kurator sądowy. Skazany musi sam podjąć decyzję o tym, czy chce zatrudnić do swojej sprawy obrońcę, czyli adwokata. Warto mieć na uwadze, że w sprawach kontrowersyjnych i trudnych lepiej będzie, jeśli wnioskiem i reprezentowaniem w sądzie zajmie się kancelaria adwokacka Kraków jest miastem, w którym jest wiele kancelarii zajmujących się trudnymi i nieprzeciętnymi sprawami.
Dlaczego warto zatrudnić adwokata?
Adwokat zapozna skazanego ze wszystkimi przepisami prawa, które mówią, co go czeka po wyrażeniu zgody na przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego. Ważne jest, że skazany powinien żyć w zgodzie z prawem i porządkiem publicznym. Jednak to nie jedyne wymagania, jakie stoją przed osobą zwolnioną z zakładu karnego. Aby sprawa zakończyła się pomyślnie, warto zatrudnić adwokata.