Rozwód z orzekaniem o winie- wszystko, co musisz wiedzieć.

admin

Rozwód to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu, dlatego warto wiedzieć, że gdy dążymy do orzekania o winie, może trwać to znacznie dłużej niż rozwód bez orzekania o winie. Aby rozwód był orzekany z winy któregoś z małżonków, muszą być spełnione pewne warunki.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać rozwód z orzekaniem o winie?

Aby móc orzec, że małżonek ponosi winę za rozpad małżeństwa, muszą być spełnione pewne przesłanki. Są to sytuacje, gdy: jedno z małżonków groziło drugiemu małżonkowi, jedno z małżonków odmówiło współżycia lub jedno z małżonków porzuciło drugiego małżonka bez podania przyczyny. Rozwód z orzekaniem o winie można uzyskać, jeśli jeden z małżonków był agresywny słownie lub używał siły fizycznej na drugim małżonku oraz, gdy jeden z małżonków nadużywał alkoholu. Niestety zdrada jednego z małżonków nie jest jednoznacznym powodem to orzeczenia o winie małżonka, który posunął się do zdrady. Sąd będzie doszukiwał się przyczyn takiego zachowanie. Przesłanki, które uprawniają małżonka do wniesienia pozwu o rozwód z orzekaniem o winie, nie zapewniają o tym, że rozwód będzie orzeczony właśnie z winy małżonka. Dlatego warto powierzyć tak trudną sprawę rozwodową w ręce doświadczonego adwokata.

Pozew o rozwód z orzekaniem o winie najlepiej u adwokata.

Rozstrzygnięcie sporu i sprawdzenie, czy małżonek faktycznie może być obarczony winą za rozpad małżeństwa, jest bardzo żmudny i trudny. Sąd musi wysłuchać obu stron i zadecydować, po czyjej winie leży rozpad małżeństwa. Jeśli jedno z małżonków wnosi o rozwód z orzekaniem o winę, musi mieć ku temu podstawy. Dlatego potrzebne są dokumenty, które zaświadczają o winie jednego ze współmałżonków. Wybierając się do adwokata w celu sformułowania pozwu o rozwód z orzekaniem o winie, należy mieć ze sobą: zeznania świadków, którzy potwierdzą, że faktycznie dochodziło do przemocy fizycznej lub psychicznej, raporty policyjne z interwencji w domu, obdukcje lekarskie- wykonane najlepiej na dzień lub dwa po pobiciu. Sprawy rozwodowe z orzekaniem o winie mogą trwać bardzo długo, dlatego, aby dowiedzieć się jakie są szanse na pomyślne zakończenie sprawy, warto powierzyć swoją sprawę adwokatowi. Aby znaleźć adwokata, który poprowadzi sprawę rozwodową, wystarczy wpisać w Google np. prawo rodzinne łódź, a ofert będzie bez liku. Zatrudniając adwokata, znacznie większe są szanse na powodzenie. Aby jednoznacznie wskazać winę małżonka, należy zgromadzić jak najwięcej dokumentów, które mogą świadczyć o jego winie. Pomocne będą także zdjęcia, które wskazywałyby na porzucenie małżonka bez powodu. Jeśli małżonek został zdradzony, pomocne będą zeznania świadków, którzy potwierdzą, że był widziany z inną osobą w sytuacji jednoznacznej np. podczas przytulania się. Wtedy wina ewidentnie leży po stronie współmałżonka, który zdradza. Obdukcje lekarskie pozwalają za to ustalić, w jaki sposób doszło do uszkodzenia ciała i potwierdzić znęcanie się nad małżonkiem.

Co można zyskać, gdy zostanie orzeczony rozwód z winy małżonka?

Małżonek, który został obarczony winą za rozpad małżeństwa, może być pociągnięty nie tylko do odpowiedzialności karnej, ale także do płacenia alimentów na byłego małżonka. Sąd może zasądzić również odszkodowanie na rzecz niewinnego małżonka.

W takich sprawach potrzebna będzie rada adwokata, który powie jakie dokumenty byłby pomocne, doradzi jak kontaktować się z małżonkiem i jakich kroków nie podejmować. Podpowie także jakich świadków szukać, by byli wiarygodni przed sądem w trakcie sprawy rozwodowej.

Next Post

Jak wybrać idealne łóżeczko dla niemowlaka?

Sen wypełnia większość życia niemowlęcia, aż do ukończenia pierwszego roku. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup łóżeczka, kołyski, czy innego miejsca do spania dla niemowlaka. Wybór łóżeczka może stać się sporym problemem, szczególnie gdy oczekujemy pierwszego dziecka. Na co zwrócić uwagę? Czy łóżeczko ma być z maluchem dłużej, czy to rozwiązanie […]