Zapalenie spojówek- objawy i jak sobie pomóc?

x-start

Oczy to delikatne organy, które bardzo łatwo ulegają podrażnieniu. Dym, kurz, dłuższe przebywanie na ostrym słońcu bez okularów przeciwsłonecznych czy wielogodzinna praca na komputerze, mogą przyczynić się do zapalenia spojówek.

W spojówkach znajdują się liczne naczynia krwionośne, które pod wpływem czynników drażniących rozszerzają się, co sprawia, że oczy stają się bardzo czerwone, łzawią i pieką. Jeśli wystąpiły u Ciebie takie objawy, zastosuj jak najszybciej ziołowe okłady na oczy. Sprawdzi się napar z rumianku, świetlika lub zielonej herbaty. Chłodne okłady stosuj trzy razy dziennie. Możesz również sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty krople łagodzące podrażnienia spojówek. Pozwól też oczom odpocząć. Zrezygnuj z oglądania telewizji i pracy na komputerze, a na dworze noś okulary przeciwsłoneczne. Jeżeli po dwóch dniach dolegliwości nie ustąpią, udaj się do lekarza okulisty. Specjalista już po samym wyglądzie oka i objawach, z łatwością stwierdzi zapalenie spojówek. Aby sprecyzować diagnozę, obejrzy z pewnością Twoje oczy w lampie szczelinowej. Być może konieczne okaże się, wykonanie dodatkowych badań. W przypadku, gdy z oka wycieka ropna wydzielina, trzeba będzie wykonać posiew, aby dowiedzieć się jakie bakterie są odpowiedzialne za stan zapalny i jak je zwalczyć. Lekarz przepisze Ci prawdopodobnie krople do oczu z antybiotykiem oraz krople nawilżające oko. Ważne jest, abyś ściśle przestrzegała zaleceń lekarskich, a po zakończonej kuracji udała się na wizytę kontrolną.

Next Post

Co zrobić kiedy czujesz pierwsze oznaki przeziębienia?

Kiedy przemarzniesz i przemokniesz wracając z pracy, wcale nie musi się to skończyć porządnym przeziębieniem. Zacznij działać od razu, a istnieje duża szansa na to, że nie zachorujesz. Od razu po przyjściu do domu, zdejmuj przemoczone ubranie i włóż coś ciepłego. Wypij też od razu szklankę gorącej herbaty z cytryną, […]