Zwalczanie szkodników i insektów w ogrodzie

admin

Uprawa roślin w przydomowych ogródkach cieszy się od wielu lat ogromną popularnością. Hobby to wiąże się niewątpliwie z wieloma zaletami, jednak niekiedy ogrodnicy napotykają na swojej drodze niemałe trudności. Jedną z nich są insekty oraz szkodniki, które niszczą uprawy. Jak sobie z nimi poradzić?

Szklarnie ogrodowe – czy atakują je insekty i szkodniki?

Szklarnie ogrodowe stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród ogrodników. Uprawa roślin w szklarni staje się zdecydowanie łatwiejsza. Dłużej możemy cieszyć się doskonałym smakiem naszych ulubionych warzyw i owoców dzięki temu, że w szklarni wytwarza się mikroklimat, który pozwala na przedłużenie okresu wegetacji roślin. Uprawa staje się jeszcze łatwiejsza, jeśli zainwestujemy w szklarnię ogrzewaną. Tego typu szklarnie nie są jeszcze aż tak popularne, szczególnie wśród ogrodników-amatorów, jednak coraz więcej osób przekonuje się do nich. Można w nich bowiem uprawiać nawet rośliny egzotyczne, czyli takie, które do wzrostu potrzebują naprawdę wysokiej temperatury oraz niekiedy wilgotności. Pamiętajmy jednak, że szklarnia nie chroni naszych roślin przed działaniem insektów oraz szkodników. Wiele z nich jest w stanie skutecznie i regularnie niszczyć nasze uprawy, a często wiele środków przeciwko nim okazuje się nieskutecznych. Z reguły ogrodnicy nie chcą również stosować preparatów chemicznych, gdyż niektóre z nich, nieumiejętnie użyte, mogą zaszkodzić roślinom. Tymczasem insekty oraz szkodniki wciąż powracają, a niekiedy stają się coraz silniejsze i odporne na dotychczasowe metody walki z nimi.

Co robić, by pozbyć się szkodników i insektów z ogrodu?

Najczęściej występującymi w ogrodzie szkodnikami i insektami są w Polsce mszyce, mączliki szklarniowe, wełnowce, czerwce i ślimaki. Mszyce to owady, które są niezwykle uciążliwe dla ogrodników. Można się ich pozbyć w sposób naturalny, na przykład wprowadzając do naszego ogrodu biedronki. Jeśli to nie skutkuje, warto zastosować preparaty, które zawierają pirymikarb. Czerwców pozbędziemy się za pomocą oprysków, używając środków, które zawierają metyloprimifos lub formotion. Szklarnie są często miejscem bytowania wełnowców, na które podobnie jak na mszyce podziałają biedronki lub opryski specjalnymi preparatami. Szkodniki, które często niszczą uprawy to także ślimaki, które są bardzo groźne szczególnie dla młodych roślin.

Next Post

Sprawdzone pomysły na prezent dla sportsmena

Urodziny, imieniny, gwiazdka, rocznica związku – to tylko przykładowe okazje, kiedy wręczamy prezent. Z oczywistych względów nie chcemy wydać pieniędzy na marne, gdyż radość bliskiej osoby jest naprawdę istotna. Wybór w przypadku sportsmenów jest stosunkowo niewielki, ale ręcznik na siłownię, czy sportowe gadżety na pewno przypadną do gustu. Co kupić […]
ręcznik na siłownię