Oświetlenie w minimalistycznej sypialni – o czym warto pamiętać?

admin

Sypialnia. Miejsce mające służyć naszemu wypoczynkowi i relaksowi. Cały wystrój tego pomieszczenia powinien sprzyjać czynnością związanym ze snem i regeneracją. Nie da się ukryć, że światło w tym kontekście będzie odgrywać olbrzymią rolę. Jak dobrać oświetlenie do minimalistycznej sypialni?

Żyrandol do sypialni – ustal funkcję każdej lampy

Dobierając oświetlenie do sypialnie, niezależnie od jej stylu, musimy zdecydować o tym, jakie funkcje będą miały poszczególne punkty oświetleniowe. Jesteś w ogromnym błędzie, jeżeli uważasz, że w główną funkcją lampy jest dawanie światła, a aspekt dekoracyjny to tylko dodatek. Często będzie zupełnie na odwrót. Odpowiednio dobrany klosz, inna temperatura emitowanego światła, miejsce postawienia lampy i już… Samo światło, o lampie nie wspominając, jest dekoracją, a to, że nieco jaśniej będzie podczas wieczornego seansu z książką to tylko dodatek. Kiedyś żyrandol do sypialni kojarzyliśmy z podstawowym punktem świetlnym. Sporo się jednak zmieniło. Wisząca lampa faktycznie może być bardzo minimalistyczna i pełnić jedynie funkcję źródła sztucznego światła, ale może też grać pierwsze skrzypce w dekoracji, definiując przy okazji charakter całego pokoju. Oczywiście te same założenia dotyczą wszystkich innych lamp. Nigdy nie stawiaj w sypialni (ani w żadnym innym pomieszczeniu) przypadkowych źródeł światła.

Wybierz ciepłe światło do sypialni

Ciepłe światło do sypialni nadaje się idealnie. Po pierwsze odrobinę przywodzi nam na myśl zachodzące słońce, a to zawsze pomaga nam się wyciszyć i przełączyć w tryb relaksu. Do tego ciepłe barwy światła są mniej rażące dla oczu i ich odbicia od otaczających przedmiotów nie rzucają się tak bardzo naszej uwadze. Klimatu możesz też dodać odpowiednim, ażurowym abażurem, lub zastosowanie mlecznego szkła na kloszach. Oba te sposoby pozwolą nieco „zmiękczyć” światło i ułatwią wprowadzenie atmosfery odpoczynku i spokoju.

A co ze światłem do czytania książek

Nie da się ukryć, że w sypialnia jest jednym z pomieszczeń, w których najchętniej sięgamy po dobrą lekturę. Niezależnie od tego, czy czytamy w łóżku, czy aranżujemy w tym celu oddzielny kącik, będziemy potrzebować dość mocnego oświetlenia. W przypadku kącika możemy postawić na dodatkowy żyrandol do sypialni lub lampę stojącą. Rozwiązaniem, które pozwoli nam zaoszczędzić miejsce na podłodze i świetnie się sprawdzi tak w łóżku, jak i w kąciku będą regulowane kinkiety, które rzucą światło dokładnie tam, gdzie chcemy.

Next Post

Żyrandole mosiężne – klasyka i nowoczesność

Połyskujące tysiącem refleksów świetlnych błyskotki często są wykorzystywane jako stylowy dekor. To nie tylko efekciarskie gadżety i posrebrzane ramy obrazów czy zdjęć, ale też żyrandole mosiężne, które cieszą się dużym zainteresowaniem nabywców. Za ich popularnością przemawia m.in. to, że można je dopasować do różnych aranżacji i wszędzie tam wniosą coś […]