Witamina D- słoneczna witamina.

x-start

Niewielkie ilości witaminy D możemy dostarczyć organizmowi z pożywieniem, jednak w większości jest ona syntezowana w organizmie pod wpływem działania promieni słonecznych. Dlatego często nazywana jest słoneczną witaminą.

Jest nam ona niezbędna do życia. Bierze udział w wielu przemianach enzymatycznych w organizmie. Ma ogromny udział w budowaniu silnych i zdrowych kości, a także ogromny wpływ na naszą odporność i samopoczucie. Kiedy mamy niedobory witaminy D często się przeziębiamy, mamy szarą zmęczoną cerę, słabe kości i kiepski nastrój. Warto zadbać o to, żeby jej poziom w organizmie był prawidłowy.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest korzystanie ze słońca. W warunkach klimatycznych naszego kraju promieniowanie słoneczne jest wystarczające zaledwie w miesiącach od kwietnia do września. Warto wtedy każdego dnia przebywać na słońcu przez około 15 minut dziennie w godzinach między 10 a 15, żeby organizm mógł, samodzielnie wytworzyć odpowiednią ilość tej słonecznej witaminy.

Co zrobić jesienią i zimą, żeby nie cierpieć z powodu niedoborów witaminy D? Najlepiej sięgnąć po suplementy ją zawierające. Są one niedrogie i łatwo dostępne. Wybierajmy też produkty spożywcze suplementowane tą witaminą. Jej ona odo dawna do płatków śniadaniowych, ciastek zbożowych, mleka roślinnego, niektórych serków. Warto również zadbać o to, aby nasze dziecko otrzymywało odpowiednią ilość witaminy D i zaopatrywać się w mleka modyfikowane oraz kaszki ją zawierające. Jest ona bowiem szczególnie ważna i potrzebna w organizmie w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju.

Next Post

Zapalenie spojówek- objawy i jak sobie pomóc?

Oczy to delikatne organy, które bardzo łatwo ulegają podrażnieniu. Dym, kurz, dłuższe przebywanie na ostrym słońcu bez okularów przeciwsłonecznych czy wielogodzinna praca na komputerze, mogą przyczynić się do zapalenia spojówek. W spojówkach znajdują się liczne naczynia krwionośne, które pod wpływem czynników drażniących rozszerzają się, co sprawia, że oczy stają się […]