Niewielkie ilości witaminy D możemy dostarczyć organizmowi z pożywieniem, jednak w większości jest ona syntezowana w organizmie pod wpływem działania promieni słonecznych. Dlatego często nazywana jest słoneczną witaminą.
Jest nam ona niezbędna do życia. Bierze udział w wielu przemianach enzymatycznych w organizmie. Ma ogromny udział w budowaniu silnych i zdrowych kości, a także ogromny wpływ na naszą odporność i samopoczucie. Kiedy mamy niedobory witaminy D często się przeziębiamy, mamy szarą zmęczoną cerę, słabe kości i kiepski nastrój. Warto zadbać o to, żeby jej poziom w organizmie był prawidłowy.
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest korzystanie ze słońca. W warunkach klimatycznych naszego kraju promieniowanie słoneczne jest wystarczające zaledwie w miesiącach od kwietnia do września. Warto wtedy każdego dnia przebywać na słońcu przez około 15 minut dziennie w godzinach między 10 a 15, żeby organizm mógł, samodzielnie wytworzyć odpowiednią ilość tej słonecznej witaminy.
Co zrobić jesienią i zimą, żeby nie cierpieć z powodu niedoborów witaminy D? Najlepiej sięgnąć po suplementy ją zawierające. Są one niedrogie i łatwo dostępne. Wybierajmy też produkty spożywcze suplementowane tą witaminą. Jej ona odo dawna do płatków śniadaniowych, ciastek zbożowych, mleka roślinnego, niektórych serków. Warto również zadbać o to, aby nasze dziecko otrzymywało odpowiednią ilość witaminy D i zaopatrywać się w mleka modyfikowane oraz kaszki ją zawierające. Jest ona bowiem szczególnie ważna i potrzebna w organizmie w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju.